«Ақмола облысы білім басқармасының Жарқайың ауданы бойынша білім бөлімі «Отрадный ауылының негізгі орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесіне» КММ
Коммунальное государственное учреждение «Отрадненская основная школа» села Отрадное  отдела образования по Жаркаинскому району управления образования Акмолинской области»

Мы в соц.сетях

      

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сабақты дамыту

25.10.2019

Күні, айы

 

Мектебі: Отрадный негізгі мектебі

Мұғалімнің аты-жөні:  Нугманова К. М.

Ортақ тақырып:

Құндылықтар

Тақырыбы:

Не жақсы? Не жаман?

4-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу мақсаты:

4.​3.​2.​1 бейтаныс сөздер кездесетін шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну

4.​2.​1.​1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану

4.​5.​1.​2* көптік/тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: суретке қарай отырып, үлгі бойынша өз мысалын айтуға, жақсы мен жаманды айыра білуге, берілген сөздерге қосымша жалғауға, үлгіні басшылыққа алып, салыстырып жазуға, сұрақтарға жауап беруге тырысады.

Оқушылардың басым бөлігі: суретке қарай отырып, үлгі бойынша өз мысалын айтады, жақсы мен жаманды айыра алады, берілген сөздерге қосымша жалғай алады, үлгіні басшылыққа алып, салыстырып жаза алады, сұрақтарға жауап береді.

Кейбір оқушылар: суретке қарай отырып, үлгі бойынша өз мысалын еркін айта алады, жақсы мен жаманды айыра алады және оны дәлелдеп айта алыды, берілген сөздерге қосымшаны дұрыс жалғай алады, үлгіні басшылыққа алып, салыстырып қатесіз жаза алады, сұрақтарға толық жауап беріп, тақырып боыйынша еркін сөйлесе алады.

Бағалау критерийлері

  • Суретті сипаттап айта алады;
  • Өлеңді мәнерлеп оқып, қажетті ақпаратты таба алады;
  • Жақсы мен жаманды айыра алады;
  • Берілген сөздерге қосымшаны дұрыс жалғай алады;
  • Үлгіні басшылыққа алып, салыстырып жаза алады.

Білім дағдысы

Білу, түсіну, қолдану

Құнылықтарды дамыту

Жаман әдеттен қашып, жақсы болуға бейімділік

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(2-5 минут)

Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сенім аралы»

Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.

Оқушылар шеңбер болып отырады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстап, «Мен саған сенемін, себебі сен ...» сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады, соңында бір-бірлерінің қолдарын ұстайды.  Сөйлемді мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің, ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың, тәртіптісің,әдемісің, т.б.

 «Болжау» стратегиясы.

Оқушылар ребус шешу арқылы сабақтың тақырыбын болжап айтады.

Т Ж

     Картинки по запросу фото трона Картинки по запросу сымның суреті М

  У     О  10    

Жауабы: жақсы

Жауабы: жаман

Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстырып өту. (Тақтада оқушылардың тілінебейімделген оқу мақсаттары жазылады)

-оқыған мәтіннің мазмұнын түсінемін;

-оқыған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беремін;

- жалғауларды дұрыс қолданамын.

 

Сабақтың ортасы

(6-40 минут)

Мәтіналды жұмыс

«Санадағы кинофильм» әдісі арқылы ертегі мазмұнын болжайды.

 (МК, Ұ) Айтылым  

1-тапсырмада «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сурет бойынша үлгіні басшылыққа алып, өз мысалын айтады, жаңа сөздердің жазылуы мен айтылуына назар аударады. Слайдтан жақсы/жаман қасиеттерді қайталайды.

Назар аударайық

Жазылуы

Айтылуы

Аяу, ұя

Айау, ұйа

      

Мәтінмен жұмыс

«Әткеншек» ойыны арқылы топпен жұмыс жасайды.

Қалыптастырылатын дағдылар:

  • Бірлескен жұмыс;
  • Ойлау, шешім қабылдау.

Жұмыс алгоритмі

1. Оқушылар шағын топтарға («Қиынды суреттерді» құрау арқылы) бөлінеді.

2. Әрбір топқа сұрақтары бар А3 форматтағы қағаз беріледі. (Әрбір плакатта әртүрлі тапсырмалар)

3.Оқушылар топтарында жұмыс істейді, бұл ретте бастапқы сұраққа негізделген өздерінің жауаптарын, ойлары мен идеяларын жазуға берілген регламент сақталады.

4. Берілген уақыт аяқталған соң оқушылар басқа сұрағы бар келесі плакатка көшеді.

5. Олар алдыңғы топтың жауаптарын оқиды және олармен келісетіндігін немесе келіспейтіндігін талқылайды.

6. Осыдан кейін оқушылар қойылған сұрақ бойынша өз ойларын жазады.

Оқылым/Айтылым

1- сұрақ. 2-тапсырмада оқушылар  өлеңді мәнерлеп оқып, жақсы/жаман қасиеттерді жіктеп көрсетеді. Не себепті олай шекендерін айтады, постер дайындайды.

Жақсы мен жаман

Қайыр күтпе баладан,
​Өз мысығын сабаған.
​Кім алдаса анасын,
​Оған қалай нанарсың.
​«Екі» болса алғаны,
​Бала ұятқа қалғаны.
​Ойнап жүріп жыласа,
​Орынды емес бұл аса.
​Ерінсе қол жуғанға,
​«Нассың», – дейміз мұндайда.
​Мұнша уақыт санарлық,
​Бар екен ғой жамандық.

Бәрі жақсы баланың
​Беске оқиды сабағын.
​Айналайық баладан
​Көгершінді аяған.
​Адал болса досына,
​Азаматың осы да.
​Ойнатса кім інісін,
​Мақұлдаймыз мұнысын.
​Уәдесін сақтаған,
​Баланы жұрт мақтаған.
​Болады әрі санауға,
​Жақсылық көп қалайда.

Қастек Баянбай

Оқылым/Айтылым

2- сұрақ. 3-тапсырмада оқушылар  сөйлемдерді өлең жолдарымен сәйкестендіреді. Қандай сөйлемдер өлеңде айтылмағанын анықтайды.

  • Егер бала мысығын сабаса, ол жақсы бала болып өспейді.
  • Егер кімде-кім анасын алдаса, оған сенуге болмайды.
  • Егер бала екілік алса – ұятқа қалғаны.
  • Егер бала қолын жумаса – салақ бала болғаны.
  • Егер бала көгершінді аяса, оған жем берсе, ол жақсы бала болады.
  • Егер бала досына адал болса, оны нағыз азамат деп айтуға болады.
  • Егер бала немесе қыз інісін ойнатса, оны бақса, жақсы бала болады.
  • Егер бала өзінің уәдесінде тұрса, ол ел мақтайтын адам болады.
  • Егер бала қолын жумаса – ақылды бала болғаны.

 3- сұрақ. «Жақсы деген немене?», «Жаман деген немене?» деген сұрақтар бойынша плакатта жазылған қасиеттерді (жаман/жақсы) жіктеп жазады.

Картинки по запросу жақсы деген немене жаман деген немене слайд                    Картинки по запросу жақсы деген немене жаман деген немене слайд

 

Сергіту сәті

 

Мәтінсоңы жұмыс

Саралау тапсырмасы:

  1. Қабылдау деңгейлері төмен оқушылар жаман мен жақсының суретін  салады.
  2. Қабылдау деңгейлері орташа оқушылар оқушылар сөйлемдерді қажетті  сөздермен толықтырады.

          ....  ерінсем, алдасам                            ... ерінсек, алдасақ

         ....  ерінсең, алдасаң                             ... ерінсеңдер, алдасаңдар

         ....  ерінсеңіз, алдасаңыз                      ... ерінсңіздер, алдасаңыздар

         ....  ерінсе, алдаса                                ... ерінсе, алдаса

  1. Қабылдау деңгейлері жоғары оқушылар берілген үлгіні басшылыққа ала отырып, салыстырып жазады.

Үлгі:

   Меніңше, жақсы бала болу орнтаға байланысты. Мысалы, сен еңбекқор баламен дос болсаң, сен де еңбекқор боласың. Егер сен сотқар баламен дос болсаң, сотқар боласың.

   Меніңше, жақсы адам болу үшін ересектердің ақылын тыңдау керек. Үлкенді сыйлап, кішіге қамқор болу керек. Сонда жақсы адам боласың.

 

Ертегі: «Жақсылық пен жамандық»

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

 

скачанные файлы (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

41-40 минут

(Ұ) )«Сертпелі сауал» оқыта үйрету ойыны арқылы сабақты қорытындылау.

Ойынның шарты: оқушылар тақырып бойынша бір-біріне доп лақтыру арқылы сұрақ қояды/сұрақтарға жауап береді.

 

Кері байланыс «ЗҚ» әдісі

ҚИЫН

ҚЫЗЫҚ

ҚАЖЕТ

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлік  сабақ туралы өз ой- пікірімді жазуға қолданамын. Сол жақ бағандарға өз сабағым бойынша сұрақтарға берілген жауабымды көре алады.

1.Сабақ барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге?

2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не?

1:

 

2:

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1:

 

2:

 

Просмотров: 327


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст